Czym są przemienniki częstotliwości?
Dzięki dynamicznemu rozwojowi energoelektroniki oraz mikroelektroniki pod koniec XX wieku nastąpił przełom w budowie układów przekształtnikowych, a tym samym w sterowaniu układów elektrycznych. Jednym z rodzajów układów przekształtnikowych są przemienniki częstotliwości. Urządzenia te służą do płynnej regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, co przyczynia się do automatyzacji procesów technologicznych oraz precyzyjnego sterowania systemami przemysłowymi na miarę XXI wieku.
Przemienniki częstotliwości (powszechnie nazywane również falownikami) są obecnie niezbędnymi urządzeniami stosowanymi w automatyce przemysłowej. Zastępują przestarzałe, nieekonomiczne i nieekologiczne układy regulacji. Swoją popularność zawdzięczają dzięki wyjątkowemu precyzyjnemu prowadzeniu procesów technologicznych. Dają znaczące oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, bardzo prostej obsłudze, małej awaryjności jak i przystępnej cenie.
Przemiennik częstotliwości czy Falownik?
Bardzo często na przemiennik częstotliwości mówimy falownik. Czy jest to poprawne określenie? W potocznym rozumieniu można takim skrótem się posługiwać. Trzeba jednak mieć świadomość, że tak naprawdę falownik jest tylko częścią składową przemiennika częstotliwości. Przemienniki częstotliwości to urządzenia, które są zasilane napięciem przemiennym i sterują układami napięcia przemiennego. Aby na wyjściu można było uzyskać zmienne wartości napięcia, częstotliwości lub prądu czy momentu obrotowego, wykorzystuje się przemianę napięcia. Z tego względu przemiennik częstotliwości składa się z czterech podstawowych komponentów:
- prostownik
- układ pośredni
- falownik
- układy elektronicznego sterowania i zabezpieczeń
Falownik, jest więc komponentem przemiennika częstotliwości odpowiadającym za przemianę napięcia stałego w napięcie przemienne regulowane.
Korzyści
Stosowanie przemienników częstotliwości niesie za sobą liczne korzyści, które pozwalają na:
- optymalizację produkcji (płynność procesu oraz zwiększenie wydajności)
- zwiększenie efektywności pracy silników elektrycznych (praca bez przeciążeń oraz idealne wykorzystanie mocy), zapobiegając tym samym kosztownym remontom i przestojom
- pracę bezobsługową (nie wymagają konserwacji, możliwość automatycznego sterowania, bardzo mała awaryjność)
- oszczędności energii elektrycznej
Przemienniki częstotliwości są zatem pro ekologiczne. Przyczyniają się bowiem do oszczędności energetycznych i finansowych, zwiększają produktywność maszyn, a także pozwalają na redukcję kosztów eksploatacyjnych.
Wykorzystujemy i serwisujemy przemienniki częstotliwości firm Danfoss, Alstom, Converteam, GE i inne. Przykłady realizacji można znaleźć na naszej liście referencyjnej.